Obec Lúka

Oficiálna web stránka obce

Dnes je , meniny oslavuje

img20200713 08591366img20200709 10374776 img20200709 11211545

Obec Lúka zhodnotila potrebu zachovania fotografií umiestnených na nástenkách v kostole, ktoré postupne nahlodával zub času, ako aj nevykurované priestoryv podkroví. Z tohto dôvodusa obec rozhodla pre záchranu fotografií ich digitalizovaním a následným vložením do albumov.Takto sa fotografie lepšie uchovajú a v digitalizovanej forme budú prístupnejšie pre mladé generácie. Obec sa pustila do digitalizácie s pomocou pána Tamajku, ktorý fotky v mesiacoch august a september spracoval skenovaním a následne ich upravoval. Celkovo bolo na snímaných približne 1100 fotografií a obrázkov, z ktorých vzniklo 2200 upravených digitálnych fotiek. Niektoré fotografie boli už v minulosti kopírované na kopírovacom stroji, a tak ich kvalita bola znížená, už na vstupe do digitalizácie. Fotografie budú po vybudovaní múzea  v dome č. 130 dostupné v digitálnej forme na interaktívnom panely v jeho priestoroch. V súčasnosti je časť upravených fotografií možné vidieť na obecnej stránke na adrese https://fotky.obecluka.sk . Postupne budú pribúdať ďalšie albumy.

Každý, kto ma záujem o históriu našej obce môže nájsť zaujímavé a možno doteraz nepoznané veci, ktoré sa udiali v našej obci a boli zachytené objektívom fotoaparátu. Časom pribudnú za pomoci našich starších aktívnych spoluobčanov z Lúky aj texty k jednotlivým fotografiám, ktoré ozrejmia, čo sa nachádza na predmetnej fotografii a kedy vznikla. Ak máte staré fotografie zachytávajúce život a dôležité historické udalosti v našej obci, môžete ich poslať v digitálnej forme alebo priniesť na obecný úrad osobne na skenovanie, a tak prispieť k zachovaniu odkazu minulých generácii budúcim generáciám.

img20200706 11100151EPSON178img20200713 12022933

  zmos logo                   zmo logo                 ROP                 gdpr